Tapu sahiplerinin dikkatine! Artık o belge istenecek…15 gün süresi var

Yönetmelikte yapılan düzenlemeler, çiftçilere ait tarımsal faaliyetlerin kayıt altına alınması amacıyla oluşturulan Çiftçi Kayıt Sistemi’nin (ÇKS) kullanımına dair detayları belirliyor

Yenilikler, çiftçilerin ÇKS’ye kaydolma süreçlerini, denetimlerin nasıl yapılacağını ve sistemin güncellenmesiyle ilgili esasları düzenliyor.

Yapılan değişikliklerle birlikte, taahhütname kapsamında olan araziler, üretim yılına ait uydu görüntüleri veya tespit komisyonları tarafından belirlenme yöntemleriyle kayıt altına alınacak.

Mirasçılar veya hissedarlar, taahhütname kapsamındaki arazilere üretim yılı içinde itiraz etmeleri durumunda, bu arazilere ait kayıtlar, itiraz edilen hisse oranlarına tekabül eden alanlar için sona erdirilecek.

Ayrıca, verasetten iştirak olup taahhütname ile başvurulan arazilere, hissedar veya mirasçılar tarafından itiraz edilmesi durumunda, bu arazilere ait kayıtlar içinde bulunulan üretim yılından itibaren taahhütname süresinin sonuna kadar verasete konu hisselere itiraz edilen alanlar için sonlandırılacak.

15 GÜN İÇİNDE BELGE ALINMALI

Belge alımı için belirlenen süre de sınırlıdır. Veraset yoluyla iştirak edilen ve taahhütname ile başvurulan arazilere hissedarlar veya mirasçılar tarafından yapılan itirazlar sonucunda, kayıtlar içinde bulunulan üretim yılından itibaren taahhütname süresinin sonuna kadar sonlandırılacaktır.

Ayrıca, bu arazilere ait ÇKS kayıtları, üretim yılının mart ayında il ve ilçe müdürlükleri ile muhtarlıklarda 15 gün süreyle askıya çıkarılacaktır. Hissedar veya mirasçılar dışında yapılan itirazlar daha sonraki aşamalarda dikkate alınmayacak.

BU BELGE İSTENECEK

Mirasçılık belgesinin alınması, belirli bir süre içinde iletilmesi gereken bir zorunluluktur. Tapu sicilinde kayıtlı malikin ölümü durumunda, miras hakkının tescil edilmemiş araziler, intikali yapılmamış araziler olarak kabul edilecektir. İntikali yapılmamış arazilere yönelik yapılan taahhütname başvurularına mirasçılar tarafından itiraz edilmesi halinde, mirasçılık belgesi talep edilecektir.

KİRA SÖZLEŞMESİ YA DA TAAHHÜTNAME TALEP EDİLECEK

Başvurulan arazide kendi hissesi bulunmayan kişiler için, hissedarlarla yapılan kira sözleşmesi ya da taahhütname istenirken, veraset yoluyla iştirak edilen arazilerde hisse oranlarının belirsiz olduğu durumlarda, tüm hissedarlarla yapılan kira sözleşmesi ya da taahhütname talep edilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir