Mahkeme karar verdi: Trump banka ve sigortacıları dolandırdı

ABD’de mahkeme, eski Başkan Donald Trump ve “Trump Organization” adlı şirketinin emlak imparatorluğunu kurduğu yıllarda çok sayıda kişi ve kurumu dolandırdığına hükmetti.

New York Başsavcısı Letitia James tarafından açılan sivil davada Yargıç Arthur Engoron, eski Başkan ile şirketinin anlaşmalarda ve finansman sağlama evrakında varlıklarına aşırı değer biçip net servetini abartarak bankaları, sigortacıları ve başkalarını dolandırdığına karar verdi.

AA’nın aktardığına göre Engoron, 35 sayfalık kararında Trump, şirket ve yöneticilerinin, yıllık finansal durumları hakkında sürekli yalan söyleyerek uygun şartlarda kredi ve düşük sigorta primi elde ettiklerini belirtti.

Bu taktiklerin sınırı aşarak yasaları ihlal ettiğini vurgulayan Engoron, New York’ta iş yapmasının zorlaştırılması için Trump’ın bazı işletme ruhsatlarının feshedilmesi direktifini verdi ve şirketin operasyonlarının bağımsız bir gözlemci tarafından denetleneceğini aktardı.

Yargıç Engoron kararıyla, Başsavcı James’in davasındaki suçlamalarda en önemlisini karara bağlamış oldu, ancak iddianamedeki diğer 6 suçlama 2 Ekim’de başlayacak jürisiz duruşmada karara bağlanacak. Duruşma aralık ayına kadar uzayabilir.

Başsavcı James, Trump’ın en büyük 3 çocuğu ve şirketinin servetini 3,6 milyar dolar fazla gösterdiğini öne sürdüğü iddianamede, yargıçtan Trump ve çocuklarının New York’ta bir daha şirket kurmasını ve 5 yıl süresince ticari gayrimenkul satın almalarını yasaklamasını, ayrıca 250 milyon dolar para cezasına çarptırılmasını talep ediyor.

Letitia James, daha önce Trump’ı kendi yardım kuruluşunu siyasi ve iş çıkarları için kullanmakla itham etmiş, suçlu bulunan eski ABD Başkanı Trump ceza olarak bir dizi yardım kuruluşuna 2 milyon dolar ödemeye mahkum edilmiş ve Trump Vakfı kapatılmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir