ABD basınından KAAN’a övgü

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin basındaki kalesi sayılan The National Interest yayın organının (NI) yayınladığı ”Türkiye’nin TF-X Görünmez Savaş Uçağı” başlıklı analiz yazısında Amerikan havacılık uzmanları ve dış politika analizcilerinin gözlemlerine yer verildi. Yazıda Milli Muharip Savaş Uçağı TF-X’in hava üstünlüğü sağlaması amacıyla üretileceği ifade edilirken F-35 savaş uçağına olan benzerliklerine de dikkat çekildi.

HAVA ÜSTÜNLÜĞÜ 

Analiz yazısında Türkiye’nin parasını verip satın aldığı ve ABD’nin Arizona Eyaleti’ndeki Luke Hava Üssü’nde konuşlanmış olan 6 adet F-35A görünmez savaş uçaklarını istediğinin altı çizildi. Yazıda ”TF-X savaş uçağı da görünmez sınıfında olacak ancak Türkiye’nin ihtiyaçlarına F-35 ile aynı yönde cevap vermek için üretilmiyor. Türkiye, yerli savaş uçağı TF-X’i daha çok F-35 Lightining II uçaklarıyla birlikte ve ‘hava üstünlüğü sağlama’ misyonuyla kullanmayı planlıyor” ifadesine yer verildi.

DONANIMLI UÇUŞ 2024’DE

Analiz yazısında ”görünmez, çift motorlu ve tüm hava koşullarında hava üstünlüğü kurma amaçlı” ifadeleriyle tanıtılan TAI KAAN’ın (TF – TUSAŞ Milli Muharip Uçak ya da kısa adıyla TF-X) orta vadede Türkiye’nin F-16 filolarının yerini almasının beklendiği ifade edildi. Türkiye’nin F-4 savaş uçaklarını ise F-35’lerle değiştirmek istediği iddiasında bulunuldu. Savaş uçağının beklenenden daha kısa sürede tamamlanabileceği bilgisinin paylaşıldığı yazıda TF-X’in ilk tam donanımlı uçuşunu 2024 Ekim ayında gerçekleştirmesinin beklendiği ifade edildi. Yazıda beşinci nesil savaş uçağı sınıfında bulunan TF-X’in savaş alanında kullanılması için de ”bir kaç yıl daha gerektiği” bilgisi paylaşıldı.

ÜSTÜN TEKNOLOJİYE SAHİP

IO, TF-X’in prototipindeki son güncellemeleri de sayfalarına taşıdı. IO ve The Drive yayın organlarının kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre TF-X’in ön tarafına yeni sensör sistemi entegre edilmiş durumda. Sistemin gelişmiş kızılötesi arama ve yer belirleme (IRTS) kabiliyetine sahip olduğu ifade edilirken uçağın ana gücünü F110 turbo fan motorlarından alacağı bilgisi de paylaşıldı.

Uçağın gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemi, ağ bağlantılı SİHA ve İHA kontrol sistemi, kara saldırı kabiliyeti ve gelişmiş bomba ve füze mühimmatına sahip olduğu da yazıda altı çizilen unsurlar arasında. Yazıda uçağın ayrıca F-35’e benzer şekilde havadan havaya görevleri gerçekleştirebildiği ve yüksek ses ve görüntüye sahip panellerle donatıldığı bilgisine de yer verildi. Analiz yazısında TF-X’in Türkiye’nin milli ihtiyaçlarını karşılamasının yanı sıra “Asya ülkelerindeki yoğun gelişmiş savaş uçağı pazarına da sunulması” amacıyla da tasarlandığı iddiasına yer verildi.

GELİŞMİŞ MİLLİ UÇAK

Türk Hava Kuvvetleri’nin 2021 Haziran ayındaki açıklamasında TF-X’in diğer özellikleri de kamuoyuna duyurulmuştu. Buna göre Milli Muharip Uçak şu özelliklere sahip: yüksek manevra kabiliyeti ve güçlü itki sistemi, süper seyir kabiliyeti, uzun harekat yarıçapı, radarda düşük görünürlük, sensör füzyonu, gelişmiş veri bağı kabiliyetleri ve yüksek hassasiyete sahip mühimmatlar atabilme kabiliyeti. Diğer yandan TF-X’in genel özelliklerinin de şu şekilde olması bekleniyor: 1 kişilik kabin, 21 metre uzunluğunda, 6 metre yüksekliğinde ve 14 metre kanat açıklığında ana gövde. 2 adet General Electric F110-GE-129 turbo fan motor (yalnızca prototipler için) ve saate 2.210 km hız.

KAYNAK: HABER GLOBAL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir