100’üncü yıl anısına! ‘MSC Türkiye’ Çanakkale Boğazı’ndan geçti

Çin’de yaptırılan ve en fazla konteyner taşıma kapasitesine sahip 399.9 metre uzunluk, 61.3 metre genişlik ve 33.5 metre derinlikte olan gemiye, Cumhuriyet’in 100’üncü yılı anısına ‘Türkiye’ ismi verildi. Gemi bir seferde 24 bin 346 standart konteyner taşıma kapasitesine sahip ve ‘megamax’ sınıfı olarak adlandırılıyor.

SU GÖSTERİSİ VE SELAMLAMA YAPILDI

İngiltere’nin Felixstowe Limanı’ndan yola çıkan ve Tekirdağ’a giden Liberya bayraklı 399.9 metre uzunluğundaki ‘MSC Türkiye’ Ege Denizi’nden saat 09.00 sıralarında Çanakkale Boğazı’na giriş yaptı. Saat 10.10 sıralarında Çanakkale önlerinde olan ‘MSC Türkiye’ 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100’üncü yıl dönümünde Kilitbahir Kalesi ile Kilitbahir köyü dağında bulunan ‘Dur Yolcu’ yazısı önünden geçti. Geminin Çanakkale önlerinden geçişi sırasında Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı römorkörler su gösterisi ve selamlama yaptı.

Boğazın manevra yapılması en güç noktası olan Nara Burnu’nu dönen ‘MSC Türkiye’ Tekirdağ’a gitmek üzere Marmara Denizi’ne doğru yol aldı.

‘MSC Türkiye’ gemisine boğaz geçişi sırasında Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı ‘Kurtarma-15’ ve ‘Kurtarma-16’ römorkörleri refakat etti. Dev geminin geçişi sırasında Çanakkale Boğazı kuzeyden güneye saat 07.00 ile saat 12.30 arası gemi geçişlerine kapatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir