Uzman Uyardı O Bölgede Deprem Oldu: Malatya’da 4,4 Büyüklüğünde Deprem

Malatya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Erkan Özgür, ‘’Önümüzde çok yıkıcı bir deprem geliyor. Malatya tarihi boyunca iki kere yerle bir olmuş’’ dedi. Uzmanın uyarısı sonrası AFAD, Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde saat 20.01’de 4,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu.

‘Önümüzde çok yıkıcı bir deprem geliyor’

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde 4,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 20.01’de merkez üssü, Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi olan 4,4 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

‘Malatya tarihi boyunca iki kere yerle bir olmuş. O nedenle yetkililerin bu konuya bir an önce el atması gerekiyor’

Malatya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Erkan Özgür, 6 Şubat depremlerinden önce defalarca deprem uyarısında bulunan ve geçtiğimiz Haziran ayında da Malatya için de uyarılarda bulundu. Erkan Özgür, Çelikhan-Pütürge ve Palu-Bingöl fayına dikkat çekerek büyük bir deprem olabileceğini söyledi. Özgür; ”Biz Çelikhan ile Pütürge arasındaki fay hattında deprem bekliyoruz. 5.6 Yeşilyurt merkezli olmuştu. O bölge 6’dan fazla üretmez. Ana fayı bağlı fayın bir kolu. Ayrıca Palu-Bingöl hattında deprem bekliyoruz” dedi.

 ”Önümüzde çok yıkıcı bir deprem geliyor” diyen Erkan Özgür sözlerine şöyle devam etti: ”Malatya tarihi boyunca iki kere yerle bir olmuş. O nedenle yetkililerin bu konuya bir an önce el atması gerekiyor. Yerel yöneticilerin deprem olmadan önce bir hazırlık yapması gerekiyor. Eski binalarla ilgili analiz yapılması depreme hazırlık açısından büyük önem taşıyor. Binadaki beton ömürlerinin belirlenmesi gerekiyor. İlgili firmalardan alarak binayla ilgili dayanıklı olup olmadıklarına dair ölçümlerin yapılması oldukça elzem.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir