TOGG rekabeti nasıl etkileyecek? İşte rakiplerine göre en büyük avantajı

Milliyet.com.tr/ Türkiye’nin otomobili Togg’un heyecanla beklenen satış fiyatı belli oldu. Yerli otomobilin standart menzilli modeli 953 bin, uzun menzilli modelin fiyatı ise 1 milyon 215 bin lira olarak belirlendi. Peki Togg fiyatıyla araç piyasasını nasıl etkileyecek?

İŞTE RAKİPLERİNE GÖRE EN BÜYÜK AVANTAJI

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan  İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel şu ifadeleri kullandı: “Merakla beklediğimiz Togg’un C Segment SUV modeli olan T10X’in fiyatları belli oldu. V1RWD Standart Menzil araç 935.000 TL olarak belirlenirken, V2RWD Standard Menzil 1.055.000 TL, V3RWD uzun menzil araç 1.215.000 TL olarak belirlendi. Beklentilere uygun hatta daha altında olduğunu söyleyebiliriz. Kendi segmentindeki rakipleri ile kıyaslandığında  en büyük avantajı oldukça cazip rakamlarla ön satışa çıkacak.

REKABETİ NASIL ETKİLEYECEK?

Mevcut piyasa koşullarında C segment içten yanmalı hatchback otomobil fiyatlarının ortalama 900.000 ila 1.000.000 TL olduğu göz önünde bulundurulursa, yeni nesil elektrikli ve C segment SUV olan Togg’un fiyatı oldukça uygun. Dolayısı ile satış sonrası hizmetler ve şarj üniteleri noktasında yaygınlık gösterildiği takdirde rekabet açısından oldukça avantajlı bir konumda olacaktır.

“YÜKSEK TALEP OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

İlk etapta togg.com.tr ve Trumore uygulama üzerinden ön satışa çıkacak. Belirlenen tarih aralığında ön ödeme bedelini yatıran kişiler ön sipariş sürecine girmeye hak kazanacaklar. Fiyat anlamında bakıldığında ciddi bir vatandaş talebi olacağını düşünüyoruz. Diğer yandan çok ciddi oranda kamu kuruluşu talebi mevcut. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda oldukça yüksek talep olacağını düşünüyoruz.

“TOGG FİYAT AVANTAJINI KORUYACAK”

Mevcut koşullarda Avrupa ithal araçlarda fiyat düşüşü beklemiyoruz. Çin menşeli araçlarda yıl içerisinde indirim bekleniyordu. Ancak Çin’den ithal edilen araçlara ek vergi getirilmesi ile bu indirimlerin piyasaya yansıması zor görünüyor. Diğer yandan matrah güncellemeleri ve Çin menşeli araçlara uygulanan ek vergi iç pazarda Togg’un fiyat avantajını koruyacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir