Meclis’i en yaşlı üye sıfatıyla Devlet Bahçeli’nin açması bekleniyor

28. Yasama Dönemi’nin ilk Genel Kurul toplantısının açılışını, en yaşlı üye sıfatını taşıyan MHP Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli’nin, Geçici Başkanlık görevi ile yapması bekleniyor.

Yeni yasama döneminde beş milletvekili 30 yaşın altında

Anadolu Ajansı’nın muhabirinin derlediği bilgilere göre, 14 Mayıs Milletvekili Genel Seçimi’nin kesin olmayan sonuçlarına göre, 28. Yasama Dönemi’nde TBMM’de 30 yaş altında beş milletvekili görev yapacak. Buna göre, yeni yasama döneminde AKP 30 yaş altında dört milletvekilini Meclis’e taşırken, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) bir milletvekili ile Meclis’te yer alacak.

Ankara 1. Bölge 4. sıradan milletvekili adayı gösterilen AKP Genel Merkez Gençlik Kolları AR-GE ve Eğitim Başkanı Zehranur Aydemir (25) parlamentonun en genç milletvekili olacak.

24 Haziran 2018 Milletvekili Seçimi’nde İstanbul 3. Bölge’den milletvekili çıkardığı Rümeysa Kadak ile parlamentoda en genç milletvekiline sahip olan AKP, 28. yasama döneminde de bu özelliğini korumuş oldu.

İstanbul 3. Bölge’den milletvekili seçilen Rümeysa Kadak’ın (27) yanı sıra AKP Gaziantep İl Gençlik Kolları Başkanı Mesut Bozatlı (29) ve İzmir 2. Bölge’den milletvekili seçilen AKP Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan da (30) parlamentodaki yerini almış olacak.

Yeşil Sol Parti’den ise Mardin’den aday gösterilen 28 yaşındaki psikolog Beritan Güneş Altın, genç milletvekilleri arasında yer buldu.

Bahçeli’nin “Geçici Başkanlık” görevini yürütmesi bekleniyor

En yaşlı milletvekili olan MHP Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli’nin, yasama döneminin birinci birleşiminin ilk oturumundan başlayarak, Meclis Başkanı seçimi yapılıncaya kadar Geçici Başkanlık görevini yapması bekleniyor. Geçici Başkan, yeni başkan seçimine kadar Meclis Başkanı yetkilerine sahip olacak.

Yeni parlamentoda Bahçeli’nin yanı sıra en yaşlı üye olarak, aynı yıl doğumlu olan Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar ile CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici de yer alacak.

Bu arada, 28. Dönem Parlamentosu’nda 479 erkek, 121 kadın milletvekili görev yapacak.

AK Parti’den 50, MHP’den dört, CHP’den 30, İyi Parti’den altı, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nden (Yeşil Sol) 30, Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) ise bir kadın milletvekili Meclis’te yer alacak.

Avukatlar çoğunlukta

Yeni parlamentoda hekimden sosyoloğa, sporcudan pilota, öğretmenden çiftçiye birçok meslek grubundan milletvekilli görev yapacak.

Milletvekillerinin çoğu avukatlık mesleğinden gelirken, bunu, mühendisler izliyor.

28. Yasama Dönemi parlamentosunda iş insanı, doktor, diş hekimi, gazeteci, eczacı, ekonomist, arkeolog, hemşire ve fizyoterapist milletvekilleri de yer alacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir