Hollanda hükümetinden ev kiralarına sınırlama

BBC’nin haberine göre; Hollanda hükümeti yüksek fiyatlar nedeniyle konut bulmakta zorlanan orta gelir gruplarını yasal koruma altına alacak.

Toplu Konut ve Mekansal Planlama Bakanı Hugo de Jonge özel konutlarda, orta sınıfın oturabileceği özelliklere sahip konutlara en fazla 1.123 euro ile sınırlayan bir yasa tasarısı hazırladı.

Yeni tasarıya göre, sosyal konutlarda olduğu gibi serbest piyasadaki kiralık evler için de puanlama sistemi getirilecek.

Binanın yaşı, oda ve banyo sayısı, büyüklüğü gibi bütün özelliklerine puan verilecek.

187 puana kadar olan ve orta sınıf bir ailenin ihtiyacına göre düzenlenmiş evlere fiyat sınırlaması uygulanacak.

Yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinden itibaren, bu özellikleri taşıyan evlerin sahipleri 1.123 eurodan fazla kira bedeli isteyemeyecek. 187 puanın üzerindeki lüks konutlar için ise böyle bir kısıtlama olmayacak.

Düzenleme yeni kira sözleşmeleri için konut piyasasındaki sıkıntı devam ettiği sürece geçerli olacak. Hükümet, 5 yıl sonra düzenlemeyi yeniden gözden geçirecek.

Yeni düzenleme ile kira artışı, ortalama toplu iş sözleşmesiyle belirlenen maaş artış oranının yüzde 0,5’inden fazla olmayacak. Örneğin bir kiracının maaşı yüzde 5 artmışsa kirası en fazla yüzde 5,5 artabilecek.

Hollanda’da kira artış oranı uzun süredir enflasyona endeksliydi. Ancak corona virüsü salgını ve Ukrayna savaşı nedeniyle geçen yıl enflasyonun yüzde 10 civarında gerçekleşmesi ve maaş zammından yüksek olması üzerine bu sistemden vazgeçiliyor.

DENETLEME VE PARA CEZASI

Ev sahiplerinin, kira sınırlaması düzenlemesine uyup uymadığı belediyeler tarafından denetlenecek. Düzenlemeye rağmen fahiş kira bedellerinde ısrar eden ev sahiplerine ağır para cezası uygulanacak.

Hollanda hükümeti, yarı resmi kooperatiflere ait olan sosyal konutlarda kira fiyatlarını 800 Euro ile sınırlamıştı.

Hükümetin aldığı önlemler çerçevesinde önümüzdeki süreçte Hollanda’daki kiralık evlerin yüzde 90’ı fiyat sınırlaması kurallarına bağlı olacak.

Bakan Hugo de Jonge, “Birçok kiracı, gerçekten değmeyen bir ev için yüksek fiyat ödüyor. Kiracıların genellikle başka seçeneği yok. Orta gelirli insanlar için giderek daha fazla ev erişilemez hale geldi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir