Foça’da açılmak istenen taş ocağına karşı fotoğraf sergisi: ‘Başka bir Foça yok’

İZMİR– Foça Tarih ve Doğa Talanına Hayır Platformu, Foça’da yapılmak istenen taş ocağı projesine karşı Nihat Dirim Meydanı’nda taş ocaklarının yarattığı doğa tahribatını anlatan fotoğraf sergisi açtı. “Başka bir Foça yok” sloganıyla düzenlenen fotoğraf sergisi öncesi çeşitli sivil toplum kuruluşları ve yaşam savunucularının katılımıyla basın açıklaması düzenlendi. Platform adına açıklama yapan Ramis Sağlam, 2 bin 500 yıllık Pers Anıt Mezar Anıtı’nın yanı başına taş ocağı açmak isteyen zihniyetin gözünün taşa doymak bilmediğini söyledi.

KOCAMEHMETLER MAHALLESİ’NDE YENİ BİR TAŞ OCAĞI AÇILMAK İSTENİYOR

Bu zihniyetin Foça’nın Kocamehmetler Mahallesi’nde 24 hektarlık alanda yeni bir taş ocağı açmak istediğini belirten Sağlam, “Hali hazırdaki taş ocaklarının çevreye, yaşam alanlarımıza verdiği tahribat ortadayken, yeni bir taş ocağının açılacak olmasını kabul etmiyoruz” dedi. Kocamehmetler Köyü’nde Raşit Akgül tarafından açılmak istenen taş ocağı projesinin İzmir-Manisa Planlama Bölgesi “Orman Alanı ve Tarım Arazisi” sınırları içerisinde yer aldığına dikkat çeken Sağlam, şöyle devam etti:

“Projenin ekolojik, demografik, sektörel, sosyolojik ve mekansal bütünlüğünü bozma tehlikesi var. Doğru yer seçiminin, her zaman için öncül ve en önemli aşamayı oluşturduğu, bu nedenle plan değişikliklerinin yasal çerçevelere uyumlu, bilimsel plan kararlarına aykırılıklar taşımaktadır. Dün, Pers Mezar Anıtı’nın yanında açılmak istenen taş ocağına yaptığımız itiraz noktalarımız neyse bugün de aynı noktalarda itiraz ediyoruz. Koruma altında olmadığı belirtilen alanı ancak hiç görmemiş biri bu projeyi hazırlayabilir. Çünkü, itiraz ettiğimiz taş ocakları faaliyet alanında, kentsel sit alanında faaliyet göstermesi halinde çevredeki aynı nitelik ve sit kararı kapsamındaki alanların, 2863 sayılı yasa kapsamında bütün olarak özelliklerini ve tarımsal niteliklerini de kaybedeceği açıktır”

‘DÜNYA ÜZERİNDE BAŞKA BİR FOÇA YOK’

Kocamehmetler Köyü’nün, 2017 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Kentsel SİT Alanı olarak ilan edildiğini de belirten Sağlam, “Taş ocağı faaliyet alanı, Kocamehmetler Kentsel Sit Alanı içinde yer almakta ve tarım arazileri ve zeytinlik alanlarla çevrelidir. Ruhsat Alanı olarak gösterilen yerlerin yakınlarında tarımsal havzaların, endemik bitkilerin, zeytin ağaçlarının bulunması nedeniyle Maden (Dekoratif Taş) Ocağı projesinin çevresel etmenlere ve insan sağlığına zarar verecek yapılaşmaların kurulmasına zemin hazırlaması sebebiyle itiraz ediyoruz. Ve bir kere daha yüksek sesle haykırıyoruz: Dünya üzerinde başka bir Foça yok” diye vurguladı.

Fotoğraf sergisi çarşamba, cuma ve pazar günleri 12.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. (GAZETE DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir