Antalya’daki Yüzlerce Yıllık Arkeolojik Sit Alanı Phaselis Antik Kentinde Yapılan Proje Gündemde!

Antalya’nın Kemer ilçesinde milattan önce 7’nci yüzyılda kurulmuş olan ve birinci derece arkeolojik SİT alanı kabul edilen Phaselis Antik Kenti için geçtiğimiz aylarda bir ihale açılmış, ihale sonucu bir inşaat firmasının bölgeye ‘günübirlik tesis’ projesi yapacağı paylaşılmıştı. 25 Şubat günü alana giren iş makineleri yapı çalışmalarına başladı; çalışma sırasında verilen tahribat ise bölge halkının tepkisine neden oldu.

Sosyal medyada #PhaseliseDokunma kampanyası altında yapılan paylaşımlar ile büyüyen tepki karşısında Kültür ve Turizm Bakanlığı duyuru yayınladı. Buyurun detaylar…

Antalya’nın Kemer ilçesindeki Tekirova beldesinde yer alan Phaselis Antik Kenti, milattan önce 7. yüzyılda kuruldu ve Roma İmparatorluğu döneminde Likya’nın en önemli ticari limanları arasında yer alıyordu.

Phaselis’in ticari liman olarak kimliğini vurgulayan özellikleri arasında limanları, agoraları ve şehir sikkeleri yer alıyor.

Arkeolojik keşifler için barındırdığı önem nedeniyle birinci derece arkeolojik SİT alanı kabul edilen bölge geçtiğimiz aylarda ihaleye çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Kemer-Phaselis Antik Kenti Ören Yeri ve Bütünleyici Kıyı Alanı Çevre Düzenlemesi’ ismiyle çıkardığı ihale, 30 Ocak’ta sonuçlandı. Projenin 60 gün içinde tamamlanması planlanıyor.

İhaleyi alan Sa-Fa Restorasyon Sanayi ve İnşaat adlı şirketin sahibi ise AK Parti’nin kurucularından Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen’in akrabası olan Musab Ergezen.

‘Günübirlik tesis’ projesi için 25 Şubat günü bölge halkı, Phaselis Antik Kentine giren iş makineleri ile uyandı.

Gazeteci Yusuf Yavuz, yapı çalışmaları sırasında alana giren iş makinelerinin tahribat yarattığını ve halkın tepkisini duyurdu.

“Antik kentin batı limanına bitişik Bostanlık Koyu ile kuzeydoğu kesiminde yer alan Cennet Koyu’nda toplam 85 bin metrekarelik alanda günübirlik tesisler, kafeterya, otopark, karşılama merkezi, duş ve tuvaletlerden oluşan çok sayıda yapı inşa edilecek.”

“Bin metreküpten fazla beton malzemenin de kullanılacağı projenin inşası için PVC, demir ve alüminyum gibi malzemelerin yanı sıra yoğun olarak ahşap kullanılacak. Bir kısmı tarım arazisi niteliğindeki özel mülk olan arazinin tamamı Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içinde.

Projenin yerel halktan tepki çekmesi üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı, konuya ilişkin “Doğaya ve tarihi eserlere herhangi bir şekilde zarar verme söz konusu değildir” duyurusunda bulundu.

Yavuz, 1 Mart Çarşamba günü bölgedeki çalışmalardan görüntüler paylaşarak iş makinelerinin tahribata yol açtığını söyledi.

?

?

Büyüyen tepkilere WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) Türkiye ve Doğa Derneği gibi çeşitli kuruluş ve derneklerden de #KorumazsakKaybederiz ve #PhaseliseDokunma etiketleri ile destek geldi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2021 yılında Cennet Koyu’ndaki yapılaşmaya karşı çıkarak “Birinci derece arkeolojik sitlerde de yapılaşma mümkün değil. Biz gerekli uyarıları yapıyoruz şu anda” demişti.

Bakan Ersoy ayrıca 2023 yılında plaj sayısını artırmayı planladıklarını dile getirerek Kemer, Phaselis’de 2 adet ücretsiz halk plajını hizmete açacaklarını duyurmuştu.

Sosyal medyada büyüyen tepkilerin ardından Şahan Gökbakar da paylaşım yaptı;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir